Jak wybrać rower elektryczny

Rowery elektryczne to niewątpliwie fenomen ostatnich lat. Odkąd istnieją, szeroko się rozwinęły w obszarze, w którym być może ciężko się zorientować. Rowery elektryczne mogą być przydatne podczas dojazdu do pracy, jazdy po mieście i okolicy, kilkudniowych wycieczkach, mogą być też narzędziem sportowym o bardzo konkretnym ukierunkowaniu. Abyście mogli znaleźć odpowiedni rower elektryczny, powinniśmy najpierw wyjaśnić, jak działają takie rowery.

Rower elektryczny to w zasadzie klasyczny rower wyposażony w silnik elektryczny, który uzupełnia siłę, którą wywierasz podczas pedałowania. Możesz zatem dojechać dalej lub wjechać na bardziej wymagającą górę niż na zwykłym rowerze. Tą zaletę rekompensuje większa waga maszyny, a także konieczność ładowania akumulatora.

Technicznie istnieją dwie możliwości rozmieszczenia silnika. W centrum pedałowania (silnik centralny) lub w centrum tylnego lub przedniego koła (silnik w piaście). Ze względu na swoje położenie, wariant z silnikiem pośrodku nadaje się do jazdy w terenie i ogólnie bardziej pasuje jako akcesorium do sportowego używania. Silnik centralny jest również bardziej czuły na dodatkową siłę i ma prawdopodobnie bardziej zaawansowaną technologię. Z drugiej strony silnik w piaście koła może mieć większą moc, ale nie jest tak dobrze wyregulowany. Dzięki temu znajduje zastosowanie najczęściej w elektrycznych rowerach miejskich, towarowych czy turystycznych.

Jakie rowery elektryczne możemy zatem znaleźć na rynku?

Rowery elektryczne do miasta

Przeznaczone do codziennych dojazdów nie tylko po mieście. Zwykle są solidne i mają bogate wyposażenie, takie jak błotniki, światła czy bagażnik- mogę być dość masywne i są w stanie dużo przewieźć. Te rowery nie są nastawione na wagę, ale raczej na użyteczność i wygodę. Zasięg nie jest tu priorytetem, ponieważ zakłada się, że masz możliwość doładować taki rower w ciągu dnia. W tej kategorii napęd znajdziesz zazwyczaj w piaście jednego z kół.

Podróżne (trekkingowe) rowery elektryczne

Nawet w tej kategorii dostaniesz maszynę przystosowaną do podróży, tj. z błotnikami, bagażnikiem itp., ale zwykle na węższych oponach niż rower miejski. Rower ten jest bardziej subtelny, a także lżejszy. Tu absolutnie niezbędny jest zasięg, który powinien być jak najwyższy. Nadal ważna jest wygoda, ale rower ten został raczej zaprojektowany z myślą o sportowym dopasowaniu, nie tak jak rower miejski. W tego typu rowerach można znaleźć zarówno silniki środkowe, jak i w piaście. Wybór pomiędzy tymi wariantami zależy od tego, czy roweru będziesz używać podczas dłuższych wycieczek po okolicy – wtedy wybrałbym silnik centralny, czy na długie podróże z „pełnym wyposażeniem” – tu wybrałbym silnik z piastą ze względu na jego mniejszą złożoność oraz większą wydajność.

Górskie (terenowe) rowery elektryczne

Na ogół wzorowany jest na rowerze górskim. Będzie zatem trwały, z wieloma przerzutkami, a producenci w tej kategorii stale szukają sposobu na utrzymanie solidności przy jednoczesnym utrzymaniu wagi w ryzach. Elektryczne rowery górskie mogą być z pełnym zawieszeniem lub solidną ramą. Jednak ze względu na większą wagę roweru zawieszenie to bardzo pożądana pomoc podczas jazdy w terenie. Ponadto wyższa waga rowerów elektrycznych z pełnym zawieszeniem jest dość dobrze rekompensowana przez silnik. W górskich rowerach elektrycznych znajdziesz głównie silniki centralne. Ponieważ mogą to być prawdziwe sportowe maszyny, na rynku można znaleźć również modele z mniejszymi (ale mocniejszymi) silnikami, które pomagają rowerzystom tylko na naprawdę stromych podjazdach. Takie rowery mogą bardzo mało ważyć, a ich możliwości jazdy są prawie takie same jak w przypadku rowerów bez silnika. 

Inne warianty rowerów elektrycznych

Na dzisiejszym rynku można znaleźć elektryczne wersje rowerów szosowych, gravelowych, czy dzisiejszych rowerów cargo, które służą np. do dystrybucji towarów z e-sklepów. Zawsze jest to kompromis między wagą, zasięgiem i ogólną użytecznością roweru.

  • Szosowe rowery w ofercie e-sklepu
  • Rowery elektryczne dla dzieci w ofercie e-sklepu

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego?

Skoro wiemy już, do czego przede wszystkim będziemy potrzebować roweru i zdecydowaliśmy się na jeden z wariantów, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wielkość i ogólną geometrię siodełka. Tu możesz postępować zgodnie z radą dotyczącą siedzenia na rowerze bez silnika. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wielu z nas kupi rower elektryczny z myślą, że pojedzie dalej niż na rowerze bez silnika. Dlatego konieczne jest nieco dokładniejsze przyjrzenie się wygodzie siedzenia. Oczywiście idealnie jest przetestować rower przed zakupem. Kolejnym ważnym punktem jest oczywiście moc silnika i pojemność akumulatora. Nawet „klasyczne” elementy, takie jak przekładnie i hamulce nie mogą pozostać niezauważone. Szczególnie ważną częścią rowerów elektrycznych są hamulce ze względu na ich większą wagę. W przypadku zawieszenia także powinniśmy mieć większe wymagania i zdecydowanie nie jest to element, na którym należy oszczędzać w przypadku rowerów terenowych.

Jeśli masz inne pytania, na które nie odpowiedzieliśmy, nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Możesz mieć pewność, że jeśli wybierzesz nasz rower elektryczny, postaramy się dostosować go tak bardzo, jak to możliwe.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o specjalnych ofertach, promocjach i nowościach. Otrzymaj zniżkę w wysokości 20 PLN na pierwszy zakup.